Konferencja „Dekontaminacja a Zakażenia Szpitalne”

Ponad 250 osób z całej Polski uczestniczyło w Międzynarodowej Konferencji pt. „Dekontaminacja a Zakażenia Szpitalne”. Spotkanie, które odbyło się 2 marca, zorganizował Zakład Medycyny Zapobiegawczej i Higieny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Konferencja skierowana była do osób pracujących w zespołach kontroli zakażeń szpitalnych, sterylizatorniach, blokach operacyjnych i inspekcjach sanitarnych. Tematyka wykładów dotyczyła najnowszej wiedzy z zakresu procesów dekontaminacji i ich wpływu na ryzyko zakażeń szpitalnych. Wykład inauguracyjny pt. „Higieniczna i chirurgiczna dezynfekcja rąk – wpływ na ryzyko zakażeń szpitalnych” wygłosił dr med. Patryk Tarka – przewodniczący Komitetu Naukowego Konferencji. Ponadto w roli prelegentów wystąpili: dr Ulrich Kaiser (Zagrożenia występujące w procesie oczyszczania i sterylizacji a mające wpływ na rutynową kontrolę i walidację), dr Andreas Brömmelhaus ( Nowe kierunki skutecznego oczyszczania – od narzędzi okulistycznych do ortopedycznych) mgr inż. Tomasz Żuber (Nowoczesna sterylizacja parowa i niskotemperaturowa – aspekty normatywne i nowoczesne rozwiązania), mgr Marek Mrozek (Nowe technologie mycia dezynfekcji maszynowej narzędzi) i mgr inż. Kinga Przygoda (Barierowość rękawic medycznych). Konferencję zakończono dyskusją.

Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji

Fot.: Andrzej Abramczyk

Konferencja „Dekontaminacja a Zakażenia Szpitalne”