Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

Pionierski zabieg przezskórnej termoablacji guza wątroby pod kontrolą PET-CT

2 października br. zespoły Zakładów Radiologii i Medycyny Nuklearnej WUM wykonały pierwszy w Polsce zabieg przezskórnej termoablacji guza wątroby pod kontrolą PET-CT. Zabieg przeprowadzono w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu  Klinicznym przy ul. Banacha.

Przerzut raka dróg żółciowych nie był widoczny w tomografii komputerowej, rezonansie magnetycznym ani w USG. Bardzo wyraźne zobrazowanie zmiany w PET-CT przesądziło o wykorzystaniu tej metody do nawigacji.

Pod kontrolą PET-CT wprowadzono antenę mikrofalową do guza i za pomocą wysokiej temperatury zniszczono zmianę przerzutową, co zostało potwierdzone w badaniu kontrolnym.

Dodatkowym utrudnieniem było przyleganie jelita grubego do wątroby, co stwarzało ryzyko urazu termicznego. W tej sytuacji wprowadzono igłę w wąską przestrzeń między jelitem a wątrobą, oddzielając narządy warstwą soli fizjologicznej.

Zabieg wykonywali radiolodzy Grzegorz Rosiak, Dariusz Konecki i Krzysztof Milczarek, a od strony nawigacji PET - dr Małgorzata Kobylecka, przy wsparciu zespołu elektroradiologów oraz anestezjologów.

guz.jpg
po3.jpg
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Twitter