Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

Wykład patronacki dr. hab. Grzegorza Szczęsnego

„Biomateriały w ortopedii – stan aktualny i przyszłość” to tytuł wykładu, który 22 lutego wygłosił uczniom szkół uczestniczących w programie patronackim naszej Uczelni dr hab. Grzegorz Szczęsny z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu WUM. Gospodarzem spotkania było XVII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Prelegenta oraz wszystkich uczestników spotkania, przywitał dyrektor liceum - Piotr Golinowski. Sylwetkę wykładowcy przedstawiła dr hab. Ewa Bałkowiec-Iskra - Pełnomocnik Rektora ds. pilotażowego programu patronackiego.

Dr hab. Grzegorz Szczęsny opowiedział o historii i roli ortopedii we współczesnej medycynie. Omawiając jej rozwój, pokazał, jak na przestrzeni lat zmieniały się zarówno kształt stosowanych implantów, jak i materiały z którego zostały wykonane. Uczniowie dowiedzieli się między innymi z czego wytworzone są najczęściej stosowane implanty oraz jakie wady i zalety mają poszczególne tworzywa: metale, szkło, ceramika i polimery. Prelegent wyjaśnił także, jakimi właściwościami powinien odznaczać się dobry implant i na czym polega tzw. oszukiwanie natury w operacji wszczepienia implantów. Odnosząc się do współczesnych trendów w ortopedii doc. G. Szczęsny stwierdził, ze coraz większe zainteresowanie budzi wytwarzanie implantu dla konkretnego chorego w oparciu o technikę 3D- dającą możliwość modelowania do potrzeb anatomicznych danej osoby. Uczniowie uczestniczący w wykładzie mieli także możliwość przyjrzeniu się z bliska przykładom wszczepianych protez.

Na zakończenie spotkania wykładowca otrzymał z rąk docent Ewy Bałkowiec-Iskry pisemne podziękowania od inicjatora programu - prof. Krzysztofa J. Filipiaka, wyrazy wdzięczności przekazali również uczniowie reprezentujący XVII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Fot. Wanda Widomska
Dział Fotomedyczny WUM

wykad patronacki02.jpg
wykad patronacki03.jpg
wykad patronacki04.jpg
wykad patronacki05.jpg
wykad patronacki06.jpg
wykad patronacki07.jpg
wykad patronacki08.jpg
wykad patronacki09.jpg
wykad patronacki10.jpg
wykad patronacki11.jpg
wykad patronacki12.jpg
wykad patronacki13.jpg
wykad patronacki14.jpg
wykad patronacki15.jpg
wykad patronacki18.jpg
wykad patronacki19.jpg
wykad patronacki20.jpg
wykad patronacki21.jpg
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Twitter