Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

Prof. Marek Krawczyk odznaczony orderem papieskim

27 lutego br. prof. Marek Krawczk były Rektor naszej Uczelni, wieloletni kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby odebrał z rąk Kardynał Kazimierza Nycza order papieski „Pro Ecclesia et Pontifice". Uroczystość odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich. W uroczystości wziął udział Rektor WUM  prof. Mirosław Wielgoś, laureatowi towarzyszyli także najbliżsi oraz obecni i byli współpracownicy.

Order stanowi jedno z wysokich odznaczeń Stolicy Apostolskiej, które przyznawane jest osobom świeckim w dowód zaangażowania na rzecz Kościoła.

W laudacji na cześć laureata ks. prof. Krzysztof Pawlina - Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie przypomniał m. in., że prof. Marek Krawczyk jest już lekarzem 50 lat, w tym 20 lat pełnił funkcje kierownicze: 6 lat prodziekana, kolejne 6 lat dziekana oraz przez dwie 4—letnie kadencje Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak powiedział laudator, prof. Marek Krawczyk był w tym czasie chirurgiem, który wiedział, że najważniejszą sztuką jest podnoszenie chorego na duchu, zaś pacjenci dziękowali mu za to, że jest nie tylko wspaniałym lekarzem, ale jednocześnie człowiekiem z sercem na dłoni, cierpliwym, oddanym pacjentowi. Zwrócono także uwagę na dwie cechy charakterystyczne dla prof. laureata - pokorę i wiarę i jak się wyrażono piękne człowieczeństwo.

Stwierdzono także, że wyróżniony to człowiek zasad, prawości i świadomości, kim jest. Ważny punkt odniesienia dla środowiska lekarzy i osoba wierna przysiędze Hipokratesa.

Kardynał Nycz wręczając krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice" powiedział, że jest to radosny moment nie tylko dla samego laureata, ale również dla całego dla Kościoła i całej archidiecezji warszawskiej.

Fot. Dział Fotomedyczny WUM
Wojciech Łączyński Archidiecezja Warszawska

IMG_9171.jpg
połączone.jpg
prof. Marek Krawczyk 1.jpg
prof. Marek Krawczyk chirurg.jpg
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Twitter