Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

Konferencja Szkoleniowo-Naukowa z kursem chirurgii laparoskopowej - techniki szycia

5 i 6 kwietnia w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym odbyła się szósta edycja Konferencji Naukowo–Szkoleniowej z kursem chirurgii laparoskopowej – techniki szycia, zorganizowana przez Katedrę i Klinikę Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej WUM, której kierownikiem jest prof. Maciej Słodkowski.

Program szkolenia obejmował wykłady i intensywne ćwiczenia wiązania węzłów w laparoskopii oraz wykonanie zespoleń pokarmowych, zarówno w technice staplerowej - za pomocą „zszywaczy, jak i z szyciem ręcznym (16 godzin w dwa dni). Metody zespoleniowe wykonywane były na specjalnie przygotowanych tkankach zwierzęcych (przełyki, żołądki i jelita świńskie) przy użyciu trenażerów laparoskopowych i staplerów wiodących światowych producentów, którzy podjęli współpracę z organizatorami. Szkolenie było również kursem doskonalącym Centrum Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kierownikiem naukowym i organizacyjnym Konferencji był dr Tomasz Guzel – adiunkt w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej. Zajęcia merytorycznie opracował i poprowadził prof. Thomas Carus - kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Naczyniowej, Centrum Chirurgii Małoinwazyjnej Asklepios Westklinikum w Hamburgu. Niemiecka edycja kursu jest organizowana przez prof. Carusa od wielu lat, początkowo w Monchengladbach, później m.in. w Bremie, Hanowerze, Hamburgu, Berlinie i Monachium, podczas zjazdu Towarzystwa Chirurgów Niemieckich. Szkolenie wpisało się już na stałe do kalendarza zaawansowanych kursów dla chirurgów, zarówno w Niemczech jak i w Polsce. Profesor Craus jest uznanym autorytetem w dziedzinie chirurgii laparoskopowej w całej Europie, a także poza nią, członkiem licznych towarzystw naukowych i zawodowych, w tym również prestiżowego Towarzystwa Chirurgów Amerykańskich. Jego doświadczenie zostało uhonorowane przez jednego z europejskich producentów sprzętu laparoskopowego specjalną edycją narzędzi stosowanych w metodzie SILS (single incision laparoscopic surgery) w kształcie, który najbardziej odpowiada profesorowi (narzędzia m.Thomas Carus).

Organizatorzy wydarzenia są przekonani, że przyszłość chirurgii leży w metodach małoinwazyjnych, które są intensywnie rozwijane podczas codziennej pracy w Katedrze i Klinice. Poza operacjami laparoskopowymi pęcherzyka żółciowego czy wyrostka robaczkowego, pracownicy Katedry i Kliniki wykonują również resekcje żołądka, jelita cienkiego, grubego, śledziony czy trzustki zarówno z przyczyn zapalnych jak i z powodu choroby nowotworowej. Pracownicy zdobywali doświadczenie w zagranicznych ośrodkach szkoleniowych (m.in. IRCAD w Strasburgu), jak również w Klinice prof. Carusa i pod jego kierunkiem (kilkumiesięczny staż odbyli dr Tomasz Guzel oraz dr Gustaw Lech).

Przyszłoroczna edycja szkolenia odbędzie się w dniach 27-28.03.2020 r.

Fot. Tomasz Jędrzejewski
Dział Fotomedyczny WUM

Kurs laparoskopiii 01.jpg
Kurs laparoskopiii 02.jpg
Kurs laparoskopiii 03.jpg
Kurs laparoskopiii 04.jpg
Kurs laparoskopiii 05.jpg
Kurs laparoskopiii 06.jpg
Kurs laparoskopiii 07.jpg
Kurs laparoskopiii 08.jpg
Kurs laparoskopiii 09.jpg
Kurs laparoskopiii 10.jpg
Kurs laparoskopiii 11.jpg
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Twitter