Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

Wizyta delegacji z Papui-Nowej Gwinei

W czwartek, 11 kwietnia 2019 r., doszło do pierwszej w historii oficjalnej wizyty przedstawicieli z Papui-Nowej Gwinei w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W murach naszej Uczelni zawitała delegacja zaproszona przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów RP, której przewodził Minister Zdrowia tego kraju – prof. Sir Puka Temu.

Oprócz Ministra Zdrowia, w WUM gościli: dr Pascoe Case – Sekretarz ds. Zdrowia i dr Norbert Rehlis z Departamentu Zdrowia Papui-Nowej Gwinei, wieloletni współpracownik WHO i ONZ. Z ramienia Kancelarii Prezesa Rady Ministrów obecni byli: Małgorzata Niezgoda - doradca Minister Beaty Kempy i Damian Bess – asystent Dyrektora Departamentu Pomocy Humanitarnej.

Minister Puka Temu wraz z delegacją zwiedzili kliniki zlokalizowane w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego UCK WUM: Klinikę Neonatologii, kierowaną przez prof. Bożenę Kociszewską-Najman, Klinikę Położnictwa i Perinatologii, kierowaną przez prof. Piotra Węgrzyna oraz Klinikę Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej, kierowaną przez prof. Bożenę Werner, gdzie byli świadkami wykonania zabiegu ablacji u nastoletniej pacjentki. Kierownicy Klinik zaprezentowali działalność oraz osiągnięcia naukowo-dydaktyczne podległych im jednostek.

Przedstawiciele Papui-Nowej Gwinei poszukują dobrych praktyk i wzorców, które mogliby wykorzystać w celu wzmocnienia systemu opieki okołoporodowej w swoim kraju, jak również w kwestii szczepień ochronnych. W tym kraju jest ona na bardzo niskim poziomie, co oznacza wysoką śmiertelność dzieci i matek. Polskie rozwiązania i wyniki w tej dziedzinie są przez tamtejszy rząd bardzo wysoko oceniane, a członkowie delegacji  byli pod ogromnym wrażeniem zarówno budynku Szpitala Pediatrycznego WUM, jak i zwiedzanych Klinik: ich wyposażenia i organizacji pracy.

Podczas oficjalnej części, która odbyła się w Rektoracie WUM, gości przywitał Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju – prof. Krzysztof J. Filipiak, który dokonał prezentacji naszego Uniwersytetu. W trakcie prezentacji obecni byli również: prof. Bożena Kociszewska-Najman, prof. Piotr Węgrzyn, oraz prof. Bożena Werner, Koordynator Pionu Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju – Michał Cegiełkowski i Kierownik Działu Współpracy z Zagranicą – mgr Lidia Przepióra-Dziewulska.Podczas dyskusji Minister Zdrowia - Sir Puka Temu wyraził podziw dla wysokich standardów nauczania w naszej Uczelni, a także wyraził zainteresowanie podpisaniem umowy bilateralnej z WUM, obejmującej m.in.: szkolenia studentów i lekarzy z Papui Nowej Gwinei.

Lidia Przepióra-Dziewulska
Kierownik Działu Współpracu z Zagranicą

Fot. Wanda Widomska
Dział Fotomedyczny WUM

Wizyta Ministra Zdrowia Papui Nowej Gwinei 01.jpg
Wizyta Ministra Zdrowia Papui Nowej Gwinei 02.jpg
Wizyta Ministra Zdrowia Papui Nowej Gwinei 03.jpg
Wizyta Ministra Zdrowia Papui Nowej Gwinei 04.jpg
Wizyta Ministra Zdrowia Papui Nowej Gwinei 05.jpg
Wizyta Ministra Zdrowia Papui Nowej Gwinei 06.jpg
Wizyta Ministra Zdrowia Papui Nowej Gwinei 07.jpg
Wizyta Ministra Zdrowia Papui Nowej Gwinei 08.jpg
Wizyta Ministra Zdrowia Papui Nowej Gwinei 09.jpg
Wizyta Ministra Zdrowia Papui Nowej Gwinei 10.jpg
Wizyta Ministra Zdrowia Papui Nowej Gwinei 11.jpg
Wizyta Ministra Zdrowia Papui Nowej Gwinei 12.jpg
Wizyta Ministra Zdrowia Papui Nowej Gwinei 13.jpg
Wizyta Ministra Zdrowia Papui Nowej Gwinei 14.jpg
Wizyta Ministra Zdrowia Papui Nowej Gwinei 15.jpg
Wizyta Ministra Zdrowia Papui Nowej Gwinei 16.jpg
Wizyta Ministra Zdrowia Papui Nowej Gwinei 17.jpg
Wizyta Ministra Zdrowia Papui Nowej Gwinei 18.jpg
Wizyta Ministra Zdrowia Papui Nowej Gwinei 19.jpg
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Twitter