Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

Nagroda dla projektu WUM

Podczas XII Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG® 2019, które odbyły się w dniach 4-5 czerwca w Katowicach, Warszawski Uniwersytet Medyczny został nagrodzony srebrnym medalem za projekt: „Kompozycja emulsyjna cefazoliny o działaniu przeciwłuszczycowym”.

Nasz projekt docenion w konkursie, w którym międzynarodowe jury oceniało wynalzki i innowacje, biorąc pod uwagę ich poziom nowatorstwa, zapotrzebowanie rynku na dany produkt, porównanie z odpowiednikami światowymi, poziom zaawansowania – gotowości technicznej TRL, możliwości wdrożenia i komercjalizacji, efekty ekonomiczne i społeczne.

Wyróżniony projekt był realizowany przez zespól naukowców naszej uczelni, w skład którego weszli prof. Katarzyna Koziak oraz dr Oliwia Zegrocka-Stendel z Zakładu Immunologii, Biochemii i Żywienia oraz pracownicy Instytutu Farmaceutycznego: mgr Grzegorz Huszcza, mgr Edyta Pesta i mgr Katarzyna Smędra.

O projekcie: Cefazolina - pochodna kwasu 7-aminocefalosporanowego, należy do półsyntetycznych antybiotyków β-laktamowych z grupy cefalosporyn I generacji, charakteryzujących się szerokim spektrum działania bakteriobójczego. Obecnie lek ten dostępny jest jedynie w formie proszku do iniekcji dożylnych i domięśniowych. Zespołowi udało się opracować nową formę farmaceutyczną leku przeznaczoną do stosowania zewnętrznego. Formulacja ta ma postać emulsji i stanowić może podstawę do prowadzenia bardziej zaawansowanych badań nad możliwością wykorzystania cefazoliny w nowych wskazaniach terapeutycznych. Wcześniejsze badania przeprowadzone przez zespół naukowców WUM, Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Farmaceutycznego doprowadziły do identyfikacji cefazoliny jako inhibitora cytokin prozapalnych, co stało się podstawą do prac zmierzających do zastosowania cefazoliny w terapii celowanej łuszczycy.

Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Twitter