Wręczenie dyplomów absolwentom studiów licencjackich Wydziału Lekarsko-Dentystycznego

16 września 2019 roku w obecności Rektora WUM prof. Mirosława Wielgosia wręczono dyplomy absolwentom studiów I stopnia kierunków techniki dentystyczne oraz zdrowie publiczne, specjalność higiena stomatologiczna Wydziału Lekarsko-Dentystycznego. Gospodarzem uroczystości była Dziekan WLD prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska.

W Sali im. prof. Jana Zaorskiego w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym zasiedli przedstawiciele władz rektorskich i dziekańskich naszej Uczelni: Rektor prof. Mirosław Wielgoś, Dziekan I WL prof. Paweł Włodarski, Dziekan II WL prof. Marek Kuch, Dziekan WF prof. Piotr Wroczyński, Prodziekan ds. Kierunku Położnictwo WNoZ prof. Piotr Węgrzyn, Prodziekani WLD: prof. Dorota Olczak-Kowalczyk – Prodziekan ds. Dydaktyczno-Wychowawczych, prof. Michał Ciurzyński – Prodziekan ds. Nauki, prof. Kazimierz Szopiński – Prodziekan ds. Nauczania w Języku Angielskim i Współpracy z Zagranicą oraz prof. Sylwia Słotwińska – Koordynator ds. Kierunku Higiena Stomatologiczna i członkowie Rady Wydziału. Władze administracyjne reprezentowali: mgr Jolanta Ilków – Kwestor oraz mgr inż. Stanisław Pitucha – Zastępca Kanclerza.

Dziekan WLD prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska rozpoczęła swoje przemówienie prośbą o uczczenie minutą ciszy zmarłych w mijającym roku akademickim dwóch pracowników naukowo-dydaktycznych Wydziału Lekarsko-Dentystycznego: dr. Wojciecha Michalskiego – długoletniego nauczyciela akademickiego Zakładu Propedeutyki i Profilaktyki Stomatologicznej oraz dr. Roberta Gontka – wieloletniego dydaktyka Katedry Protetyki Stomatologicznej.

Zwracając się do absolwentów prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska podkreśliła, że otrzymanie dyplomu staje się powodem do dumy z osiągniętego celu, okupionego kilkuletnią wytężoną pracą i systematyczną nauką. Przypomniała, że uruchomienie w roku akademickim 2002/2003 studiów licencjackich znacząco wpłynęło na poszerzenie obszaru nauczania stomatologii. Dzięki temu możliwe stało się kształcenie członków zintegrowanego zespołu, wykwalifikowanych osób współpracujących ze sobą w trosce o dobro pacjenta. Poinformowała także o utworzeniu na wydziale kierunku higiena stomatologiczna oraz powołaniu w strukturach Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii odrębnego Zakładu Higieny Stomatologicznej. Podkreśliła, że otwierane niebawem nowoczesne Uniwersyteckie Centrum Stomatologii służyć będzie nie tylko studentom, ale także tym absolwentom, którzy zechcą związać się z jednostkami tam ulokowanymi. Na zakończenie zaapelowała, aby stale rozwijać wiedzę zdobytą podczas studiów i podnosić swoje kwalifikacje, zaś pracownikom dydaktycznym podziękowała za trud włożony w wykształcenie kolejnego rocznika.

Do tegorocznych absolwentów zwrócił się także Rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś. Przypomniał, że tradycja nauczania dentystyki na naszej Uczelni sięga 1818 roku, ma już więc ponad 200-letnią historię. Zwrócił również uwagę, że w przyszłym roku będziemy obchodzili 100-lecie powołania Państwowego Instytutu Dentystycznego. Mówiąc o zmianach zachodzących w Wydziale Lekarsko-Dentystycznym, który wraz z początkiem nowego roku akademickiego zmieni nazwę na Wydział Lekarsko-Stomatologiczny, zauważył, że otwarcie Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii umożliwi nauczanie w zupełnie innych niż dotychczas warunkach, godnych XXI wieku. Gratulując absolwentom uzyskania dyplomu podkreślił, że zdobycie tytułu zawodowego licencjata stanowi jedynie początek drogi zawodowej, a otrzymane wykształcenie i prestiżowy zawód otworzą drzwi do kolejnego etapu ich życia.

W roku akademickim 2018/2019 studia I stopnia na Wydziale Lekarsko-Dentystycznym ukończyło 19 osób na kierunku techniki dentystyczne oraz 25 osób na kierunku zdrowie publiczne, specjalność higiena stomatologiczna. Po złożeniu ślubowania absolwenta studiów licencjackich i otrzymaniu dyplomów głos w imieniu tegorocznych licencjatów WLD  zabrała Dominika Wójcieska.

Cezary Ksel
Biuro prasowe WUM