Wystawa Movember

Do 15.11 listopada w Centrum Dydaktycznym WUM można oglądać wyjątkową wystawę Movember, przygotowaną przez IFMSA Poland - Oddział Warszawa.

Wystawa jest połączona z akcją "Movember", podczas której w listopadzie wszyscy zapuszczają wąsy. Wąsy jako symbol męskości mają prowokować do dyskusji o profilaktyce zdrowotnej wśród mężczyzn i zadbania o swoje zdrowie. Wystawę tworzą obrazy o ogromnych walorach estetycznych i edukacyjnych, związane tematycznie z chorobami męskiego układu płciowego, powstałe ze skanów preparatów histopatologicznych - zazwyczaj niedostępnych dla osób niezwiązanych z patomorfologią - pozyskane z archiwum Zakładu Patomorfologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Poprzez wydarzenie IFMSA Poland - Oddział Warszawa chce uświadomić odbiorców, że nowotwory to grupa zmienionych komórek organizmu, a przy wczesnym wykryciu zmian lekarze mogą podjąć z nimi skuteczną walkę.

O AKCJI MOVEMBER
Nazwa „Movember” jest połączeniem dwóch angielskich wyrazów: moustache (wąsy) i november (listopad). Pod tą nazwą kryje się coroczna, rozpowszechniona na całym świecie, akcja, podczas której w listopadzie wszyscy zapuszczają wąsy. Wąsy jako symbol męskości mają prowokować do dyskusji o profilaktyce zdrowotnej wśród mężczyzn i zadbania o swoje zdrowie.
Celem akcji „Movember” jest zwiększenie świadomości mężczyzn dotyczącej raka prostaty oraz raka jądra. Statystycznie mężczyźni znacznie rzadziej niż kobiety chodzą do lekarza i znacząco mniejszą wagę przywiązują do swojego stanu zdrowia. Jako studenci medycyny chcemy zachęcić wszystkich mężczyzn do regularnych badań profilaktycznych oraz do prowadzenia zdrowszego trybu życia i jednocześnie uświadomić, że wczesne wykrycie potencjalnych zmian nowotworowych może znacząco przedłużyć ich życie.